Dlaczego nasza szkoła?

Jeśli szukacie przyszłościowej i ciekawej  szkoły, oferującej możliwości rozszerzenia horyzontów i odkrycia ukrytych talentów a także poznania języka ukraińskiego oraz kultywowania tradycji swoich przodków - Nasza szkoła CZEKA NA WAS!!!

HomeSzkołaAktualnościPatriarcha Swiatosław z wizytą w naszej szkole

Patriarcha Swiatosław z wizytą w naszej szkole

W dniach 14-15 września 2013r. z historyczną wizytą przybył do Białego Boru Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki Światosław Szewczuk - Patriarcha Kościoła Greckokatolickiego. Jego Świątobliwość przewodniczył diecezjalnym uroczystościom z okazji 1025 rocznicy Chrztu Rusi-Ukrainy i 55- lecia białoborskich odpustów parafialnych. Chociaż nasza wspólnota nie jest największą w diecezji wrocławsko-gdańskiej, to jednak tutaj przez 55 lat pielgrzymowało tysiące wiernych, by pomodlić się u stóp ikony "Matki Bożej Wygnańców". W historii szkoły i samego Białego Boru nigdy nie gościliśmy tak zacnego gościa, który w sobotę 14 września w świetlicy internatu spotkał się z przedstawicielami parafii, katechetami, nauczycielami, młodzieżą i przedstawicielami różnych organizacji. Rolę gospodarzy pełnili: dyrektor I LO Andrzej Drozd, ks. Piotr Baran - proboszcz, Jego Eminencja ks. bp Włodzimierz Juszczak - ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej. W imieniu zgromadzonych  głos zabrał również pan Jan Syrnyk - przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce.

 

Podczas  spotkania Patriarcha dzielił się swoimi spostrzeżeniami  na tematy kościelne, kulturalne, a nawet polityczne. Podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do  rozkwitu naszej Cerkwi i całej społeczności ukraińskiej. Podziękował również za trud włożony w kultywowanie tradycji, miłości do Ukrainy, obrony wiary i pielęgnowania wartości chrześcijańskiego Wschodu. Ze szczególną uwagą zwrócił się do tych, którzy w sierpniu b.r. pielgrzymowali do Kijowa na centralne uroczystości chrztu Rusi-Ukrainy, podczas których w obecności kilkunastu tysięcy grekokatolików  dokonano konsekracji patriarszego  soboru Chrystusa Zmartwychwstałego.

Na zakończenie tego historycznego spotkania Patriarcha, na ręce dyrektora szkoły Andrzeja Drozda, złożył podziękowania i podarował pamiątkowy medal wydany przez mennicę państwową Ukrainy upamiętniający 1025- lecie chrztu Rusi-Ukrainy. W ten szczególny sposób wyróżnił nauczycieli, wychowawców i katechetów, którzy pracują nad kształtowaniem religijnych i patriotycznych postaw kolejnych pokoleń młodych Ukraińców. Wieczorem tego samego dnia w cerkwi odbyły się uroczyste Nieszpory. Po nabożeństwie Patriarcha wysłuchał koncertu studenckiej grupy teatralnej "Nawpaky" z Gdańska i spotkał się z młodzieżą. Uczniowie mieli niecodzienną możliwość zadawania pytań i tym samym bliższego poznania Jego Świątobliwości. Dla wielu wizyta Swiatosława wyrosła do rangi symbolu i wiązała się z głębokim przeżyciem nie tylko religijnym, ale i patriotycznym. Miejmy nadzieję, że może jeszcze w niedalekiej przyszłości ponownie zagości w  Białym Borze i w murach naszej szkoły niezwykły gość z Ukrainy.

Zdjęcia z wizyty można obejrzeć w naszej galerii LINK

Vinaora Visitors Counter

497826
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W minionym tygodniu
W tym miesiącu
W tamtym miesiącu
Razem
188
374
562
493841
12656
13056
497826

Your IP: 54.82.99.169
Server Time: 2019-03-25 11:48:53

Szybki kontakt

I Liceum Ogólnokształcące 

Sekretariat      - 94 36 70 162

Fax                -  94 36 70 163

Kier. Internatu -  94 37 39 084

Pokój naucz.    - 94 37 39 531

Zespół Szkół Nr 2 w Białym Borze

Tel/fax   94 37 39 026

 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.liceum-bialybor.eu

Who's Online

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Witrohon

Poznaj nasz zespół taneczny "WITROHON"

Więcej...

Kalynowyj Mist

Grupa poetycko - teatralna "Kałynowyj Mist"

Więcej...

Dżereło

Chór "Dżereło" (dawniej: Prolisky)

Więcej...

Free business joomla templates