Nowa strona 

Szkoły Podstawowej Nr 2

Sprawdź!!!

HomeZespół Taneczny "WITROHON"

Witrohon

Dziś nie tylko w regionie, ale w całej Polsce, a także za granicą znany i ceniony jest zespół tańca ludowego „Witrohon”– chluba naszego Liceum – którym kieruje dyrektor Andrzej Drozd. Na repertuar zespołu składają się ukraińskie tańce ludowe z różnych regionów Ukrainy m.in. Bukowiny, Huculszczyzny, Zakarpacia, Pokucia, Polesia, Ukrainy Centralnej.

Członkowie „Witrohonu” brali udział w zdjęciach do filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, reprezentowali Szkołę na festiwalach kultury ukraińskiej w Sopocie, Gdańsku, Przemyślu, Wrocławiu, Warszawie, Koszalinie, Szczecinie, Węgorzewie, Młynarach, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Giżycku, Świdniku na Słowacji, we Lwowie i wielu innych miejscowościach. Zespół był ambasadorem ukraińskiej mniejszości narodowej mieszkającej w Polsce na IV Światowym Forum Ukraińców w Kijowie w 2006 roku, brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych: „Łużyca 2003” w Niemczech i „Wesele kurpiowskie” w Kadzidle w 2008 roku. Uświetnił także uroczysty koncert „Serce dla serca” Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w 2007 roku. Wielokrotnie członkowie „Witrohonu” uczestniczyli w polsko-niemieckich festiwalach młodzieży, które na przemian odbywały się w Niemczech i w Polsce, doskonalili swe umiejętności na warsztatach prowadzonych w Polsce i na Ukrainie w ramach projektu MEN „ŻyjMy z Pasją”.

Z udziałem zespołu odbywają się nie tylko wszystkie najważniejsze uroczystości w środowisku ukraińskim, ale i imprezy na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i lokalnym organizowane przez władze województwa zachodniopomorskiego. Działalność artystyczna tancerzy staje się coraz bardziej popularna w środowisku polskim. „Witrohon” jest laureatem wielu konkursów, m.in. „Złotej Liry” w Koszalinie, Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Złotowie, a niedawno zespół wziął udział w biciu rekordu Guinnessa w tańczeniu hopaka na Zamku w Krasiczynie

W przeszłości z „Witrohonem” pracowali choreografowie: Mychajło Witer, Stepan Rybak i muzycy: Stepan Kozak, Jurij Kowalow i Jewhen Bondarenko.

Witrohon

Poznaj nasz zespół taneczny "WITROHON"

Więcej...

Kalynowyj Mist

Grupa poetycko - teatralna "Kałynowyj Mist"

Więcej...

Dżereło

Chór "Dżereło" (dawniej: Prolisky)

Więcej...

Free business joomla templates