Nowa strona 

Szkoły Podstawowej Nr 2

Sprawdź!!!

Dlaczego nasza szkoła?

Jeśli szukacie przyszłościowej i ciekawej  szkoły, oferującej możliwości rozszerzenia horyzontów i odkrycia ukrytych talentów a także poznania języka ukraińskiego oraz kultywowania tradycji swoich przodków - Nasza szkoła CZEKA NA WAS!!!

HomeO szkole...I Liceum Ogólnokształcące

I Liceum Ogólnokształcące

I Liceum Ogólnokształcące w Białym Borze powstało w 1990 roku na bazie Szkoły Podstawowej im. Tarasa Szewczenki, która jako jedyna na Zachodnim Pomorzu funkcjonowała od 1958 roku.

W ciągu 22- letniej działalności liceum odpowiedzialność za organizację pracy, poziom nauczania oraz podtrzymanie tożsamości narodowej uczniów dźwigali na swoich barkach kolejni dyrektorzy: Irena Drozd, Jarosław Myc, Zdzisław Bihun i aktualny – Andrzej Drozd. Od roku 2005 organem prowadzącym szkołę jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,  któremu zawdzięczamy generalny remont internatu, ocieplenie budynku oraz doposażenie liceum w pomoce dydaktyczne.

Wynikiem  pracy dyrektorów i odpowiednio wykwalifikowanej kadry pedagogicznej jest:

- wysoki poziom nauczania, co przekłada się na dobre wyniki egzaminów maturalnych( 100% zdawalności) ze wszystkich przedmiotów; w rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw 155 miejsce w Polsce, 8 w województwie zachodniopomorskim,

- możliwość wszechstronnego rozwoju na zajęciach fakultatywnych i indywidualnych,

- odpowiednie przygotowanie do podjęcia wybranych studiów ,

- rozwój talentu w kółkach artystycznych: 

a) zespole tanecznym Witrohon

b) chórze Dżereło

c) kole Żywego słowa Kałynowyj  mist

d) kółku hafciarskim,

- propagowanie rodzimej kultury i tradycji w środowisku ukraińskim i polskim,

- nauka języka ukraińskiego,

- poznanie bogatej historycznej, literackiej i kulturalnej spuścizny narodu,

- nauka języków: angielskiego, niemieckiego oraz rosyjskiego,

- uczestniczenie w zajęciach i współorganizowanie wydarzeń, które mają na celu nauczanie historii, ocalenie tradycji rodzimego cerkiewnego obrzędu; np. spotkania rekolekcyjne ( Przemyśl, Wrocław, Kraków), zjazdy dzieci i młodzieży, spotkania bożonarodzeniowe, wertepy( jasełka), spotkania z więźniami politycznymi, ludźmi nauki i sztuki, konferencje, festyny, watry, wymiany młodzieży, kiermasze wyrobów artystycznych i in..

Zaangażowanie uczniów i nauczycieli w pracę kół i zespołów artystycznych jest unikalnym zjawiskiem na tle globalizacji, unifikacji i komercjalizacji współczesnego świata.

Co roku w maju obchodzone jest najważniejsze święto szkolne – Dni Szewczenkowskie  - uroczystości upamiętniające urodziny i rocznicę śmierci wybitnego ukraińskiego poety, Tarasa Szewczenki, który jest patronem szkoły. Na terenie kompleksu szkolnego znajduje się pierwszy w Polsce pomnik ukraińskiego wieszcza narodowego.  W uroczystości biorą udział wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, białoborska społeczność ukraińskiej mniejszości narodowej i jej krajowi przedstawiciele oraz  zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, gminnych, powiatu, województwa, a także posłowie do Sejmu i Senatu Polski. W czasie obchodów święta składane są kwiaty i zapalane są znicze pod pomnikiem poety, prezentowana jest twórczość Szewczenki przez zespoły szkolne i zaproszone z Ukrainy, przez co podtrzymywana jest tożsamość narodowa i propagowana kultura ukraińska w środowisku polskim. 

 

Szybki kontakt

I Liceum Ogólnokształcące 

Sekretariat      - 94 36 70 162

Fax                -  94 36 70 163

Kier. Internatu -  94 37 39 084

Pokój naucz.    - 94 37 39 531

Zespół Szkół Nr 2 w Białym Borze

Tel/fax   94 37 39 026

 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.liceum-bialybor.eu

Who's Online

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Witrohon

Poznaj nasz zespół taneczny "WITROHON"

Więcej...

Kalynowyj Mist

Grupa poetycko - teatralna "Kałynowyj Mist"

Więcej...

Dżereło

Chór "Dżereło" (dawniej: Prolisky)

Więcej...

Free business joomla templates