Nowa strona 

Szkoły Podstawowej Nr 2

Sprawdź!!!

HomeGrupa Żywego Słowa "Kalynowyj Mist"

Kalynowy Mist

Niezmiennie od powstania Liceum w życiu szkoły i środowiska ukraińskiego obecne jest koło żywego słowa „Kałynowyj Mist” pod kierownictwem nauczycielki języka ukraińskiego Marii Mandryk-Fil.

Członkowie koła przygotowują wieczory literackie popularyzujące twórczość poetów ukraińskich, m.in. Ostapa Łapskiego, Tadeja Karabowicza, Liny Kostenko, Wasyla Stusa i innych. Programy artystyczne w oparciu o twórczość poetycką, epistolarną i malarską Tarasa Szewczenki w wykonaniu członków koła mają często wymiar swoistych spektakli. Z okazji 200-lecia urodzin wieszcza członkowie koła zainicjowali cykliczne „Czytania szewczenkowskie” w zaimprowizowanej kawiarni literackiej „Pod Kaliną”.

W scenariuszach programów artystycznych znajdują odzwierciedlenie najnowsze wydarzenia w dziejach Ukrainy, takie jak: pomarańczowa rewolucja, rewolucja godności na kijowskim Majdanie Niepodległości, walka z rosyjską agresją na wschodzie Ukrainy i inne.

Od 25 lat, każdego roku, zespoły kolędnicze odwiedzają z „wertepem” (jasełkami) i kolędą wspólnoty ukraińskie w domach i cerkwiach greckokatolickich na całym Pomorzu.

Witrohon

Poznaj nasz zespół taneczny "WITROHON"

Więcej...

Kalynowyj Mist

Grupa poetycko - teatralna "Kałynowyj Mist"

Więcej...

Dżereło

Chór "Dżereło" (dawniej: Prolisky)

Więcej...

Free business joomla templates